2017 yılında Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’nın yazdığı KOSGEB projesiyle hayata geçirilen Çerkezköy Endüstriyel Fuarı, 2019 yılında 3. kez kapılarını açtı. BSH, Arçelik, HEMA, İnan Makine, Star Hidropar, Yılmaz Redüktör-ELK Motor gibi ihracat devlerinin de yer aldığı Çerkezköy Endüstriyel Fuarı 2019, 8 bin metrekare alanda 100 firmayı ağırladı. Trakya Bölgesinde ilk ve tek olan Fuar, metal, makine, alüminyum, elektrik, elektronik, plastik ve ambalaj gibi sektörlerde üretim yapan veya bu sektörlere tedarikçi olan firmaları bünyesinde barındırmaktadır. TOBB Yurtiçi Fuar Takviminde yer alan Çerkezköy Endüstriyel Fuarı ile bölgede bulunan küçük ve ortak ölçekli KOBİ’lerin, büyük ölçekli firmalar ile iş birliği içerisinde olmaları ve büyük firmaların bölgede bulunan yan sanayi sektörlerini tanımaları, böylelikle bölgesel tedarik zincirinin oluşması amaçlanmaktadır

BUGÜN GELDİĞİMİZ NOKTA GURUR VERİCİ

Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kozuva, yaptığı konuşmada şu sözleri kaydetti: “Bugün çok heyecanlıyız, çok gururluyuz. 2017 yılında yazdığımız KOSGEB projemizden doğan Endüstriyel Fuarımız, bugün 3 kat büyüyerek kapılarını açıyor. Üyelerimize yeni pazarlar oluşturmak ve bunun yanında bölgesel iş birliğini artırmak amacıyla çıktığımız bu yolda bugün geldiğimiz nokta gurur verici. Bu hikâye, Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’nın, Trakya Kalkınma Ajansı’nın, üyelerimizin, personelimizin, bizlere desteğini esirgemeyen kurumlarımızın; kısacası bölgemiz için elini taşın altına koyan herkesin başarı hikâyesi. Herkese gönülden teşekkürlerimi sunuyorum.”

BİZ BAŞARIRSAK TÜRKİYE KAZANACAK

“Bölgemizde yer alan firmalarımızın birbirini tanıyarak iş birliği içinde olması ve ortak iletişim ağının kurulması en büyük hedefimiz. Çünkü Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası olarak kurulduğumuz günden bu yana birlik olmanın güçlü olmak anlamına geldiğini biliyoruz. Bugün orta ve küçük ölçekli KOBİ’lerimizin, dünyaca ünlü firmalarımızın aramızda yer alması, hepsi oluşturduğumuz bu sinerjinin eseri. Ülkemizin dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmesi üretimle, ihracatla, istihdamla, iş dünyasıyla yani bizlerle mümkün. Biz başarırsak bölgemiz kazanacak, Türkiye kazanacak. Bugün burada olan herkeste o inancı ve mücadele ruhunu görüyor ‘Biz birlikte güçlüyüz, birlikte Türkiye’yiz’ diyorum. Fuarımızda yer alan firmalarımız nezdinde, alın teri döken, emek veren,  geleceğimizi ilmek ilmek işleyen çalışanlarımıza, hep daha iyiyi hedefleyen yöneticilerimize, esnafımıza, sanayicimize; bugün burada aramızda olan herkese can-ı gönülden teşekkür ediyorum. Çerkezköy Endüstriyel Fuarımız hayırlı olsun.”

SİNERJİ OLUŞTURULACAK

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin ise konuşmasında şunları söyledi: “2017 yılında Trakya Bölgesinde Çerkezköy TSO ile başladığımız Çerkezköy Endüstriyel Fuarı’nın bu yıl 3’üncüsünü yapmanın sevincini yaşıyoruz. Ve fuarımız her geçen yıl büyüyerek devam ediyor. İnşallah bundan sonrakiler bir öncekinden daha büyük olacak ve Trakya Bölgesi’nde bir ilk olarak başlattığımız bu fuar, ulusal ve hatta uluslararası hale gelecek. Şuan fuarımızda metal, makine, alüminyum, elektrik elektronik, plastik, ambalaj gibi alanlardan üretim yapan firmalar, hizmet sağlayıcı firmaları ve endüstri ile alakalı kurumların stantları vardır. Amacımız tüm bu kesimler arasında bir sinerji oluşturup, bölgesel tedarik zinciri halkalarını güçlendirmek. Var olan halkalara yenilerini eklemek. Bunu da fuar esnasında yapılacak olan görüşmeler ile sağlamayı amaçlıyoruz. Cumartesi gününe kadar açık kalacak olan stantlar ile tüm stant sahipleri onlarca görüşme yapacak. Ürünlerini, markalarını, tesislerini tanıtacak; yeni bağlantılar kurmak için fırsatlar kollayacaklar.”

ENDÜSTRİ VE MARKA ÜRETİM MERKEZİ

“Bu sayede bölgesel iş yapmak potansiyeline ve ticarete büyük katkı sağlamış olacağız. Ayrıca Çerkezköy’ü bir endüstri ve marka üretim merkezi haline getireceğiz. Fuarımız İstanbul’dan, Ankara’dan, İzmir’den ve hatta Balkanlardan da katılımcıların gözde bir buluşma noktası haline gelecek. Bu da ilimize ve bölgemize önemli bir kazanım sağlayacak. Bizler Trakya Kalkınma Ajansı olarak Bölgemiz endüstrisinin gelişmesi için elimizden gelen ne varsa yapmaya gayret gösteriyoruz. Bu amaçla yürüttüğümüz çok çeşitli çalışmalar var. Burada olduğu gibi bölgesel bir endüstri fuarının kurulmasına ve yürütülmesine destek de veriyoruz, yeri gelince firmalarımızı başka şehirlere veya ülkelere fuarlara da götürüyoruz. Onların ihracatlarını arttırmaları için DTİM gibi modeller de kuruyor, dijitalleşmeleri konusunda Çerkezköy OSB’de yaptığımız gibi Endüstri 4.0 merkezleri de açıyoruz. Tek amacımız, Trakya Bölgesini kalkınmış, gelişmiş, üreterek büyüyen bir merkez haline gelmiş bir bölge yapmak.”

TEŞEKKÜR ETTİ

Bu vesileyle, bu fuarın en başından bu yana en büyük destekçisi olan TBMM Başkanı Sayın Mustafa Şentop, desteklerini hiç esirgemeyen Valimiz Sayın Aziz Yıldırım’a, ve fuarı birlikte düzenlediğimiz Çerkezköy TSO Başkanı Sayın Süleyman Kozuva ve Kalkınma Ajansı ekibine en içten dileklerimle teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların ardından açılış kurdelesini kesen protokol üyeleri, Fuar alanını gezerek firmaları ziyaret etti.

ÇEF 2019 Firma Kataloğu

ÇEF 2019 Katılımcı Listesi